Çin Takvimi Otomatik Cinsiyet Hesaplama 2022-2023

Anne Yaşı
Gebelik Ayı
Lütfen tüm bilgileri doğru giriniz.
Tebrikler! Bebeğiniz !

Çin Takvimi’ne göre cinsiyet ya da yaş hesaplamak için, Çin Takvimi Otomatik Hesaplayıcıdan faydalanabilirsiniz.

Halk arasında yaygın olarak kullanılan bebekler için Çin takvimi cinsiyet hesaplama bilimsel bir geçerliğe sahip değildir. Gerçekliğe sahip olmadığı halde cinsiyet merak eden anne ve baba adaylarının sıklıkla tercih ettiği yöntemler arasındadır. 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen takvimin, Çinliler tarafından doğru verilere sahip olduğu savunulmaktadır. Bir rivayete göre de Çinli anne adaylarının doğum istatistikleri göz önünde bulundurularak hazırlandığı söylenen takvim ile cinsiyet hesabının yapılabilmesi için anne adayının yaşı ve gebelik ayı tabloda seçilerek hesaplama başlatılır.

Takvim, dünya üzerindeki en eski takvimlerden arasında yer almaktadır. Takvimin batı dünyasına ulaşması, 1980’li yıllardan sonra gerçekleşmiştir.  Takvim içeriğinde; ateş, toprak, su, tahta ve metalin yanında, 12 yılı simgeleyen bir hayvan bulunur. 12 hayvan şu şekilde sıralanabilir:

 • Öküz,
 • Kaplan,
 • Fare,
 • Tavşan,
 • Yılan,
 • Ejderha,
 • At,
 • Yaban Domuzu,
 • Köpek,
 • Maymun,
 • Koç,
 • Horoz ayları şeklindedir.

Takvime göre, her bir hayvan, bir aya denk gelir. Günümüzde Çin takvimi cinsiyet hesaplama pek çok anne adayının merak ettiği bir konudur. Peki, bebekler için bu hesaplama nasıl yapılır?

Bebekler İçin Çin Takviminde Cinsiyet Belirleme

Kadim bir tarihe dayanan takvim, eski inanışların günümüze bir yansımasıdır. Çin takvimi kullanımı, bebeklerin cinsiyet belirleme aşamasında, anne adayları tarafından kullanılır. Bebekler için Çin takvimi incelendiğinde, anne yaşının 18 ile 45 yaş arasında değiştiği görülür. Annelik sürecine adım atan her kadının merak konusu olan cinsiyet hesaplamayı kadim bir yoldan gerçekleştirmek isteyenler için birçok bilgi ve bir araç hazırladık.

2021 yılı hangi cinsiyet öğrenmek için bu yazıya mutlaka göz atmalısınızTakvimin soldan sağa olan kısmı incelendiğinde, bu kısımda yaş sınırının 45 olduğu görülür. 45 yaş üstü anne adayları için cinsiyet belirleme kriterleri bulunmaz. 45 yaş üstü gebeliğin sağlık noktasında  tavsiye edilmediğini biliyoruz. Ancak takvimde  neden bu sınırlamanın bulunduğuna dair net bir bilgi bulunmuyor. Kadim bir öğreti olan Çin astrolojisinde buradan hareketle 45  yaş üstü gebeliğin riskinin çok eskiden beri bilindiği sonucunu çıkarabiliriz.

Hesaplama yaparken yaş kriteri kadar  zamanlama  kriteri de önemlidir. Bu yüzden aşağıda dikkat  edilmesi gereken bazı noktaları derledik:

 1. Mart ayı sonrasında hamile kalan anne adayları, tablodaki yaşı işaretlerken artı 1 yaş daha eklemelidir. Doğru hesaplama yapabilmek için bu noktaya dikkat edilmesi gerekir.
 2. Takvimdeki farklı görüşler, Buddha inanışına dayanır. Bu inanışa göre, her yılın bir hayvan temsili olur. Hayvanlar yıl içinde doğan çocukların karakter özelliklerini etkiler.

Bu inanış, günümüzdeki astroloji inanışlarıyla paralellik gösterir.

Bebekler İçin Çin Takvimi Kullanımı

Günümüzde bilimsel bir gerçekliği bulunmayan takvimin, doğruluk payı olup olmadığı tartışılır. Herhangi bir temele dayanmadığından dolayı, net veriler elde edilmesi beklenemez.

2022 yılı hangi cinsiyet olduğunu öğrenmek için yazımıza göz atmalısınızBebekler için Çin takvimi kullanımı yaygınlaşsa da 16. hafta ultrason sonuçları daha doğru sonuçları verir. 700 yıldır bu alanda kullanılan takvim, doğu mistisizminin batı bilimiyle çatıştığı noktada bulunur. Anne adaylarının, bilimsel veriler ışığında bilgi edinmesi, en doğru yol olacaktır.

 

cin takvimi 2022 2023

Hamilelik hesaplama aracı için tıklayınız…

Çin Takvimi Güvenilirliği

Çinlilerin, antik dönemlerden bu yana kullandığı takvim, bebek cinsiyet belirleme aşamasında tercih edilir. Uzun zamandır kullanılması, insanlar arasında yaygınlık kazanmasını da beraberinde getirmiştir. Takvimle cinsiyet tahmini için kullanılabilir fakat bilimsel açıdan ilk tercihiniz olmasa da ultrasona girmeden önce eğlence amaçlı kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki size net bilgiler vermez.

Çinliler, bebek cinsiyeti belirleme yöntemlerinin yaklaşık %70 oranında başarıya sahip olduğunu söyler. Bilimsel açıdan onaylama imkanı bulunmadığından, net sonuçlar içerdiğini söylemek mümkün değildir. Hesaplama yapılırken, doğum tarihi ve annenin en son regl olduğu tarih üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

Örneğin bebekler için Çin takvimi cinsiyet hesaplaması, 20 yaşında olan bir anne adayı için Ocak ya da Mart ayında hamile kaldıysa bebek %90 ihtimalle kız olacak bilgisini verir.

Bebekler İçin Çin Takvimi Hesapla

Bebekler için Çin takvimi, yüzyıllar boyunca anne adaylarının kullandığı geleneksel bir yöntemdir. Hamile kalınan yaş ve ayın karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan hesaplar, bebeğin cinsiyet belirleme verileri olarak kullanılır.

Yöntem çoğu anne adayı tarafından uygulanmakta ve gerçekten de doğru sonuçlar verdiği gözlemlenmektedir. Bilimsel hiçbir dayanağı bulunmadığından dolayı, bu yönteme şüpheyle yaklaşılmaktadır.

çin takvimine göre neler yapabilirsiniz yazımıza göz atabilirsiniz.Doktorların gözlemleri incelendiğinde, bazı durumlarda takvimin doğru sonuçlar verdiği görülse de kesinlikle bir tavsiye niteliği olarak algılanmamalıdır. Bebeğinizle ilgili her durumda, alanında uzman doktorlar tarafından bilgi almalı ve süreci soru işaretlerinden uzak bir şekilde geçirmelisiniz. Elbette hamilelik sürecinize eğlence katmak için takvimi kullanabilirsiniz.

Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Nedir?

Halk arasında cinsiyet belirleme için uygulanan birçok yöntem var. Çin takvimi cinsiyet belirleme de bu yöntemlerden birisidir. Bu işlemin bilimsel bir geçerliliği olmasa da çoğu kişi bu yöntemi kullanarak bebeğin cinsiyetinin ne olacağını hesaplamaya çalışmaktadır.

çin takvimine göre bebeğinizin cinsiyeti ne olacak, kız mı yoksa erkek mi?Takvimin geçmişine baktığımızda ise Çinlilerin bu yöntemi çok eski zamanlarda kullanmaya başladığını görebiliriz. Çin takvimi dünyanın en eski takvimlerinden birisidir. Takvimin batı dünyasında kullanılmaya başlaması ise yaklaşık olarak 1980’li yıllarda gerçekleşmiştir. Takvim içeriğinde 12 aynı simgeleyen hayvan simgelerinin yanı sıra ateş, su, toprak, tahta ve metal simgeleri bulunur. Takvimde yer alan 12 hayvan arasında öküz, kaplan, fare, tavşan, yılan, ejderha, at, yaban domuzu, köpek, maymun, koç ve horoz yer alır.

Çin Takvimi Hesaplama Güvenilir Mi?

Sık sorulan sorulardan birisi Çin takvimi cinsiyet hesaplama güvenilir mi sorusudur. Bu yöntemin herhangi bir bilimsel dayanıklılığı yoktur. Bu nedenle bilimsel bir kanıt olarak öne sürmek doğru olmayacaktır. Batıl bir inanç olarak değerlendirmek ve ona göre işlem yapmak gerekir. Belirli bir inanış gereği çok eski dönemlerde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Nasıl Hesaplanır?

Çin takvimi için belirli yöntemler kullanılarak hesaplama yapılır. Takvimle cinsiyet hesaplama yapabilmek için annenin yaş aralığı da dikkate alınır. Annenin yaş aralığının ise 18 ile 45 yaş arasında olması gerekir. Çin takvimine göre bazı seneler 354 gün iken bazı günler ise 384 gündür. Bunun için işlem zor olacağı için otomatik hesaplama yöntemlerinin kullanılması doğru olacaktır.

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Takvime göre cinsiyet belirlemesi yapabilmek için bazı noktalar dikkate alınır. Bunlar arasında gebe kalınan ay ve annenin yaşı yer alır. Annenin yaşı yıl, ay ve gün olarak bilinmelidir. Bu iki nokta sonucun doğru çıkmasında büyük bir öneme sahip olduğu için bu tarihlerin doğru bilinmesi çok önemlidir. Çin takvimi cinsiyet hesaplama işleminde bunun dışındaki bilgilerin bir geçerliliği olmayacağı için önemli noktalar değildir.

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Ayda Erkek ya da Kız Olur?

Bebeğin cinsiyetinin hangi ayda kız ya da erkek olduğu da merak edilen sorulardan birisidir. Cinsiyetin belirlenmesi bilindiği üzere insanlarda bulunan X ve Y kromozomları ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle kişi gebe kalmadan önce kız ya da erkek mi olacağı bilinebilecek bir şey değildir.

Çin Takviminin Burçları Nelerdir?

Çin takviminde 1 adet 12 aylık süreç olur ve hepsi birlikte yani 60 ay 1 döngü anlamına gelmektedir. 12 tane Çin burcu vardır. Bunlar arasında fare, domuz, köpek, tavşan, ejderha, yaban domuzu, öküz, maymun, horoz, yılan, at ve keçi burçları yer almaktadır.

2021 Senesi Çin Takviminde Hangi Cinsiyet Anlamına Gelir?

Takvime göre her yıl bir cinsiyet daha ağırlıklı olarak görülebilir. Yani o sene hangi cinsiyet varsa o yıl doğanların cinsiyeti çoğunlukla o olur. Buna göre takvimde 2021 öküz yılı olarak kutlanır. 2021 Aralık ayında hamile kalan kadınlar 18, 20, 24, 25, 27, 30, 32, 35, 37, 40, 42, 43, 44 yaşındaysa bebek erkek; 19, 21, 22, 23, 26, 28, 29, 31, 33, 34, 36, 38, 41, 45 yaşında ise bebek kız olur.

2022 Senesi Çin Takviminde Hangi Cinsiyet Anlamına Gelir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi her yıl çin takvimine göre cinsiyet daha ağırlıklı olarak görülebiliyor.  Takvimde 2022 kaplan yılı olarak kutlanacaktır. 2022 Ocak ayında hamile kalan kadınlar 18,20, 22, 25, 27, 29, 33, 37, 39, 41, 43, 45 yaşındaysa kız bebek; 19, 21, 23, 24, 26, 28, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 38, 40, 42, 44 yaşındaysa erkek bebek olur.

En Çok Hangi Ayda Erkek Bebek Olur?

Çin takvimine göre Eylül ayında hamile kalan kadınların bebeklerinin cinsiyeti genellikle erkek olur. Elbette bu tamamen bir inanıştır. Çin takvimi erkek bebek hesaplamasına göre Eylül ayında bebek erkek olur.

Çin Takvimi Gebelik Planlama

Bilindiği üzere gebeliği planlamak biraz zor bir süreçtir. Biraz daha detaylandıracak olursak, istediğiniz zaman hamile kalmayı başarmış olsanız bile doğum yapacağınız ayı planlamanız mümkün olmayacaktır. Bu açıdan çin takvimi gebelik planlama için uygun bir yöntem değildir.

2022 kaplan yılı ne zaman başlıyor?

Kaplan, Çin’de bulunan tüm hayvanların kralı olarak bilinmektedir. Kaplan, güç, kötülükleri uzaklaştırmanın ve cesaretin sembolü olarak görülmektedir. On iki hayvan arasında üçüncü sıradadır. 2022 kaplan yılı 1 Şubat 2022’de başlayıp 21 ocak 2023’te sona ermektedir.

2023 Çin Takviminde Hangi Hayvan Olacak?

22 Ocak 2023’te başlayıp 9 Şubat 2024’te sona ermektedir. Çin takviminde 2023 tavşan yılı olarak simgelenir. Çin takviminde ki dördüncü hayvandır. Tavşan çin kültüründe uyanık, ihtiyatlılık, marifetli, zarif ve kendini koruyan olarak görülür. Ayrıca sabırlı, naziktirler de.

2024 Çin Takvimi Hangi Hayvan?

Bilindiği üzere her yıl değişen takviminde 2024 yılında yeni bir hayvan ile simgelenir.  Takvime göre 2024 ejderha yılı olarak kutlanacaktır. Ejderha on iki hayvan simgesinin beşincisidir. Ejderha, çin kültüründe güç, asillik, şans ve başarıyı sembolize etmektedir. Ejderha ayrıca yetenek ve mükemmellik açısından eşsiz doğa üstü bir varlık olarak görülür.

Çin Takvimi’ne Göre Yaş Hesaplama

Çin takvimine göre bebeğinizin cinsiyetini belirlerken annenin yaşına göre hesaplama yapılacağından dolayı annenin doğum tarihi kullanılmaktadır. Burada sonucu etkileyen takvimde bazı yılların 354, bazı yılların 384 gün olmasıdır. Bu değişkenlikten dolayı da çin yaşı hesaplaması kolay olmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken; anne, çin takviminin başlangıcından önce doğmuş ise annenin yaşına 1, sonra doğmuş ise annenin yaşına 2 eklenmelidir.

çin takvimine göre 2021 yılının öküz yılı olduğunu biliyor muydunuz?Çinlilerin bu özel takviminde başlangıçlar her yıl farklı olduğundan dolayı çin takvimi hesaplama aracı ile cinsiyeti bulmak daha kolay olacaktır. Bu hesaplamayı kendiniz yapmak istiyorsanız yıllara göre aşağıdaki takvim başlangıç tarihlerinden faydalanabilirsiniz.

 • 15 Şubat 1972
 • 03 Şubat 1973
 • 23 Ocak 1974
 • 11 Şubat 1975
 • 31 Ocak 1976
 • 18 Şubat 1977
 • 07 Şubat 1978
 • 28 Ocak 1979
 • 16 Şubat 1980
 • 05 Şubat 1981
 • 25 Ocak 1982
 • 13 Şubat 1983
 • 02 Şubat 1984
 • 20 Şubat 1985
 • 09 Şubat 1986
 • 29 Ocak 1987
 • 17 Şubat 1988
 • 06 Şubat 1989
 • 27 Ocak 1990
 • 15 Şubat 1991
 • 04 Şubat 1992
 • 23 Ocak 1993
 • 10 Şubat 1994
 • 31 Ocak 1995
 • 19 Şubat 1996
 • 7 Şubat 1997
 • 28 Ocak 1998
 • 16 Şubat 1999
 • 5 Şubat 2000
 • 24 Ocak 2001
 • 12 Şubat 2002
 • 1 Şubat 2003
 • 22 Ocak 2004
 • 9 Şubat 2005

Şimdi hesaplama yapma zamanı, anne adaylarını hesaplama sonuçlarıyla birlikte yorumlara bekliyoruz.

Merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir, instagram hesabımızı takip ederek gebelik sürecinizi eğlenceli ve bilgi dolu geçirebilirsiniz.

 

Kaynakça:

“Chinese Calendar”, New World Encyclopedia.

Tsai, M. A., “The Origin Of Chinese Baby Gender Birth Chart”, Chinese Fortune Calendar, 2022.
Katz, D., Wylie, B., “568: The Chinese Birth Calendar for Prediction of Gender – Fact or Fiction?”, American Journal of Obstetrics Gynecology, 2009. DOI: https://doi.org/10.1016/j.ajog.2009.10.433

https://www.teasetc.com/education/chinese-lunar-new-year-calendar-and-zodiac-animals

Yorumlar 5

 1. TG says:

  ben denedim ve sonuç doğru çıktı. tabi ki her zaman doğru olacak diye bir şey yok

 2. Merve says:

  12 ağustos 1989 doğumluyum Çin takvimine gore yaşım ne ediyor birde kız bebek olması için hangi aylarda gebe kalmak gerekir

  • İrem says:

   Yaşınıza +1 ekleyeceksiniz Yani 34e bakın. Bak baktım size Eylül kasım Aralık gösteriyor kızı.

 3. Ayişe says:

  Selam ben 3temmuz 1990 yıl doğumluyum

 4. Ayişe says:

  Erkek bebeğı için hangi aylar gebe kalmak gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir